Jesteś tutaj: Start “Photohistory - where past and present come together” – w Portugalii

“Photohistory - where past and present come together” – w Portugalii

Share

W ramach projektu pt. “Photohistory - where past and present come together”, w sobotę, 6 stycznia, wraz z opiekunami: panem Dawidem Chmielewskim i panem Łukaszem Reiter wyjechałyśmy do Portugalii na wymianę międzynarodową. W wyprawie wzięły udział trzy uczennice ZSP w Sierakowicach: Kamila Szela z kl. II LO, Katarzyna Cirocka z kl. III TE i ja – Patrycja Czaja z kl. III TE.

Pierwszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu pięknego miasta Porto. Najbardziej podobał mi się widok rzeki Douro widziany z mostu Dom Luis I. Wieczorem pojechaliśmy do miasteczka Peso da Regua, gdzie każdy z nas udał się do goszczących nas rodzin. Następnego dnia odwiedziliśmy szkołę Joao de Araujo Correie, gdzie poznaliśmy uczestników projektu z innych krajów. Po lunchu wybraliśmy się na wspólny spacer wzdłuż rzeki. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach z profesjonalnym fotografem Virgilio Ferreira, który uczył nas, jak zrobić dobrą fotografię. Otrzymaliśmy zadanie: mieliśmy wykonać zdjęcia ukazujące nas i nasze emocje. We wtorek, wspólnie wybraliśmy najlepsze fotografie i stworzyliśmy z nich pewnego rodzaju “historię”, którą p. Virgilio przedstawił wszystkim uczestnikom w audytorium. W środę odbyła się wystawa zdjęć wykonanych przez uczniów z krajów partnerskich. Tematyka fotografii dotyczyła życia i twórczości Manoela de Oliveiry - portugalskiego reżysera związanego z Porto.  Po południu udaliśmy się na zajęcia warsztatowe zorganizowane w muzeum “Douro”, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwszej asystowała pani Barbara, która opowiedziała o procesie produkcji wina, druga zaś musiała wykonać powierzone im zadanie. Następnie doszło do wymiany grup. W czwartek udaliśmy się na wycieczkę po regionie. Odwiedziliśmy przepiękne miejscowości w dorzeczu rzeki Duoro: Galfure, Lamego oraz Ucanha. Potem pojechaliśmy do Caves da Murganheira - Sparkling Wine Cellar, aby zobaczyć, jak powstają najlepsze wina musujące. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, w której uczestniczyli nauczyciele, uczniowie oraz rodziny nas goszczące. Nie zabrakło dobrej zabawy oraz wspólnych śpiewów. W piątek, ostatniego dnia naszej edukacyjnej podróży, w teatrze Vila Real poznaliśmy historię powstawania obrazów i dźwięków.

Tydzień spędzony w Portugalii był dla mnie cennym doświadczeniem. Poznałam wielu ciekawych ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Mogłam podziwiać wspaniałe widoki. Podczas wyjazdu doskonaliłam swój język angielski, uczyłam się pracy zespołowej oraz radzenia sobie ze stresem. Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w podobnych projektach. Bardzo dziękuję nauczycielom oraz szkole za daną nam szansę poznania innej kultury oraz zakątków urokliwej Portugalii.

 Patrycja Czaja, kl. III TE

 

imageimageimageimageimageimage

 

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start “Photohistory - where past and present come together” – w Portugalii