Jesteś tutaj: Start "Photohistory"- o tradycjach w Ratyzbonie

"Photohistory"- o tradycjach w Ratyzbonie

Share

W ramach projektu Erasmus+ rozpoczęła się nasza kolejna podróż. Tym razem 15 kwietnia udaliśmy się do Ratyzbony, czyli niemieckiego Regensburga.

Miasto położone w Bawarii na południu Niemiec, osobliwym pięknem zachwyca nie tylko turystów. Spacerując uliczkami Ratyzbony koniecznie trzeba zobaczyć dobrze zachowane Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO.

 

W poniedziałek zapoznaliśmy się z młodzieżą z różnych krajów, która również bierze udział w tym projekcie. Poznaliśmy uczniów i ich nauczycieli z Portugalii, Hiszpanii, Rumunii oraz oczywiście Niemiec. Od razu można było zauważyć, że są to osoby otwarte na zawieranie nowych znajomości. Mogliśmy więc bez żadnych oporów nawiązać z nimi konwersację w języku angielskim. Funkcję zabawy integracyjnej spełniła gra miejska, w której wszyscy wzięliśmy udział. Dostaliśmy od niemieckiego nauczyciela kartki z instrukcjami i musieliśmy podążać za wskazówkami, aby rozszyfrować hasło. Dzięki tej wędrówce poznaliśmy się lepiej i zobaczyliśmy przepiękne miejsca w Ratyzbonie. Największe wrażenie wywarła na nas ogromna średniowieczna katedra - wizytówka miasta.

Pan Dawid Chmielewski poprowadzi
ł w szkole zajęcia z tworzenia aur w programie Aurasma. Można nim nakładać filmy i animacje na prawdziwy obraz, który jest widoczny na wyświetlaczu. Te zajęcia stały się dla nas inspiracją do tworzenia wyjątkowych fotografii o ciekawych miejscach i ludziach.

 

Dużą atrakcją dla wszystkich było zwiedzanie fabryki BMW, która się mieści nieopodal Ratyzbony. Przeszliśmy przez hale produkcyjne wszystkich etapów powstawania tego kultowego niemieckiego auta. Zaczęło się od wielkich, cienkich arkuszy stalowej blachy, a skończyło na lśniącym polakierowanym aucie z pełnym wyposażeniem. Ogromne wrażenie zrobiły na nas roboty wykorzystywane do produkcji.

W związku z projektem -"Photohistory", mieli
śmy różnorodne zajęcia związane z fotografią. Rozmawialiśmy o Photoshopie, przede wszystkim jak go używać i jak można zamaskować niektóre niedociągnięcia na zdjęciu. Mogliśmy też sami robić zdjęcia, a nawet pozować, jak prawdziwi modele, co było czasem bardzo zabawne.

 

Kolejny dzień zaczął się od ekscytującego spływu kajakowego rzeką Regen z miejscowości Blaibach, przez Miltach do Chamerau. Płynęliśmy trójkami. Rzeka nauczyła nas respektu i pokory, szlak nie należał do najłatwiejszych. Pogoda nam jednak sprzyjała i te kilka godzin na wodzie wszyscy miło wspominamy. Następnie wzięliśmy udział w pokazie, jak zapisano w Księdze Guinnessa, największego robota kroczącego, znajdującego się w miasteczku Furth im Wald. Był to mechaniczny smok ważący 11 ton, mierzący 15 metrów długości i 12 metrów szerokości. Smok o nazwie Tradinno został stworzony na potrzeby odbywającego się co roku w Bawarii tradycyjnego festiwalu Drachenstich. Niestety cały pokaz odbywa się zawsze latem, więc nie mieliśmy okazji go zobaczyć w pełnej krasie.

 

Ostatni dzień zaczął się od wyjazdu do Abensbergu. Znajduje się tam niesamowita Wieża Kuchlbauer. Jest to wieża widokowa licząca aż trzydzieści cztery metry wysokości, zaprojektowana przez austriackiego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Oprowadzono nas również po „sercu” miasteczka, czyli starym browarze. Później mogliśmy wejść na sam szczyt wieży, by podziwiać rozległy widok na okolice. Odwiedziliśmy również galerię sztuki znajdującą się wewnątrz wieży oraz sklep z pamiątkami.

Ostatnim punktem programu był uroczysty wernisaż prac wykonanych i przywiezionych specjalnie na to spotkanie projektowe. Tematem fotografii były tym razem tradycje i obyczaje kultywowane w regionach, z których pochodzą uczestnicy projektu. Z dużą uwagą i zaciekawieniem wysłuchaliśmy wszystkich wystąpień naszych kolegów i koleżanek z różnych zakątków Europy. Trzeba przyznać, że była to dobra lekcja wiedzy o kulturze i przede wszystkim szacunku do inności.

My opowiedziałyśmy o uwiecznionym na naszych zdjęciach zwyczaju polewania się wodą i dyngowaniu panien jałowcem na Kaszubach w poniedziałek wielkanocny. Dla naszych znajomych z projektu była to tradycja zupełnie nieznana i przez to bardzo ciekawa.

 

Po tak intensywnym tygodniu w Niemczech, szczęśliwie wróciłyśmy do Polski wraz z naszymi opiekunami, panią Ewą Szlaga-Ortmann i panem Dawidem Chmielewskim. Dziękujemy za stworzenie możliwości wyjazdu i wspaniałą gościnę w Regensburgu.

 

Michalina Jażdziewska z kl. I TE i Weronika Benkowska z kl. II LO

 

imageimageimageimageimageimageimageimage

 

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start "Photohistory"- o tradycjach w Ratyzbonie