Jesteś tutaj: Start Wspieramy Sprawiedliwy Handel - uczniowie ZSP w Hiszpanii

Wspieramy Sprawiedliwy Handel - uczniowie ZSP w Hiszpanii

Share

W piątek, 15 czerwca, rozpoczęliśmy naszą hiszpańską przygodę w ramach projektu "European students joining forces on Fair Trade".

Gdy przyjechaliśmy wieczorem do Getxo – miejscowości naszego tygodniowego pobytu, czekało na nas tradycyjne przywitanie w Kraju Basków oraz poczęstunek.

W sobotę rozpoczęliśmy naszą integrację z uczniami z różnych krajów. Świetnym pomysłem na nawiązanie nowych znajomości była gra "Ari, ori, ar", czyli "Kamień, papier, nożyce". Popołudnie oraz dalszą część weekendu spędziliśmy w gronie rodzin nas goszczących. Zapewniono nam niezapomniane atrakcje, takie jak: szkolny festiwal taneczny, zwiedzanie okolicznych miast, próbowanie regionalnych potraw oraz relaks na malowniczej plaży.

Początek tygodnia rozpoczął się bardzo aktywnie. Pojechaliśmy do Gerniki, gdzie zobaczyliśmy miejsce artystycznych spotkań lokalnej społeczności, które powstało poprzez przekształcenie fabryki broni przez wolontariuszy. Następnie zwiedziliśmy lokalny rynek, gdzie naszym zadaniem było odnalezienie produktów miejscowych sprzedawców wraz z miejscem ich pochodzenia. Popołudnie spędziliśmy na pikniku na plaży w Mundace.

Kolejny dzień minął nam na przeprowadzeniu akcji zbierania zużytych telefonów komórkowych, które, zgodnie z celem, przeznaczone zostały do recyklingu. Chcieliśmy uświadomić lokalną społeczność, w jaki sposób te przedmioty wpływają na przemoc i konflikty na świecie. Po skończonej zbiórce udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyły się warsztaty gotowania regionalnej potrawy. Każdy z nas pracował nad przygotowaniem wspólnego posiłku.

W środę pojechaliśmy do Errezil. Tam, w górskim krajobrazie zobaczyliśmy ekologiczne gospodarstwo rolne, piekarnię oraz wytwórnię dżemu jabłkowego. Potem zabrano nas na plażę w Getarii. Opalaliśmy się i pływaliśmy w morskiej toni wraz z naszymi nowymi kolegami i koleżankami z Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Było naprawdę super!

Następnego dnia udaliśmy się do Bilbao, by przekazać zebrane wcześniej telefony komórkowe organizacji pozarządowej działającej w mieście. Dzięki przeprowadzonym tam wykładom dowiedzieliśmy się, na czym polega praca takiego stowarzyszenia oraz jak wyglądają warunki pracy podczas wydobywania metali niezbędnych do stworzenia nowych smartfonów. Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu okolicy.

W piątek wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. Dzięki temu poznaliśmy kulturę i tradycję nowego kraju. Rozwinęliśmy również nasze umiejętności językowe, a także poznaliśmy wielu ciekawych ludzi.

 

uczennice klasy IIITE:

Aleksandra Neubauer, Patrycja Czaja, Katarzyna Cirocka

imageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Wspieramy Sprawiedliwy Handel - uczniowie ZSP w Hiszpanii