Jesteś tutaj: Start Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego 2018

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego 2018

Share

Dnia 8 września 2018 roku w trzech tysiącach miejsc na całym globie, w trzydziestu trzech krajach i na wszystkich kontynentach można było usłyszeć „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W związku z wielkim finałem akcji Narodowe Czytanie społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odpowiedziała pozytywnie na zaproszenie Prezydenta RP i włączyła się w ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo.

Uczennice III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Kornelia Bobkowska, Agata Gafka, Ula Labuda, Patrycja Sikora, Julia Szultka i Anastasiia Voloshyna udały się do Gdyni Orłowa, by tam, w Domku Żeromskiego odczytać fragmenty ostatniej jego powieści.

Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda powiedziała: „(…) każdy może uczestniczyć w akcji i każdy może organizować Narodowe Czytanie na swój własny, oryginalny sposób.” My udaliśmy się do Orłowa, o którym Stefan Żeromski powiedział: „Wiele podróżowałem po świecie, ale tak pięknego zakątka, takiego połączenia morza, lasów i wzgórz nie widziałem nigdzie. Tu czuję się spokojny i szczęśliwy.”

Po raz pierwszy do Orłowa pisarz przyjechał w maju 1920 roku z drugą żoną Anną i córką Moniką. Zamieszkał w wynajętym domku niedaleko klifu i ujścia rzeki Kaczej. Wybrał miejsce nad brzegiem Bałtyku ze względu na chorobę płuc. Odwiedzali go tam: Jan Kasprowicz, Antoni Abraham i Aleksander Majkowski.

W domku na Riwierze Orłowskiej Żeromski napisał utwór „Sambor i Mestwin” oraz opracował zarys powieści „Wiatr od morza”. W czasie swych pięciu pobytów w Gdyni autor „Przedwiośnia” poznawał Kaszuby i Kaszubów między innymi z okolic Wieżycy.

Program naszej szkolnej akcji obejmował: wizytę w kawiarni literackiej z wystawą pamiątek z pobytu pisarza nad Bałtykiem; spotkanie z pracownikiem muzeum na poddaszu Domku Żeromskiego; głośne czytanie przygotowanych fragmentów „Przedwiośnia” gościom muzeum; plenerową sesję zdjęciową na orłowskim molo oraz wejście na klif orłowski. Wszędzie towarzyszyła nam lektura, o czym świadczą załączone fotografieJ.

Jak co roku celem akcji była promocja czytelnictwa, ale tym razem Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” to też forma uczczenia jubileuszu. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości lektura Żeromskiego pozwala nam przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku.

Organizatorka szkolnej akcji

Renata Brzezińska-Wróblewska

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego 2018