Jesteś tutaj: Start Październikowy "Whiplash" w Szkolnym Klubie Filmowym

Październikowy "Whiplash" w Szkolnym Klubie Filmowym

Share

„Film uczy świata, wychowuje i inspiruje młodych ludzi do własnej twórczości”, dlatego w roku szkolnym 2018/2019  przystąpiliśmy do realizacji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Filmoteka Szkolna. Akcja!” Dzięki niemu wykorzystujemy potencjał filmowy w celach dydaktycznych.

 

Cele działania Szkolnego Klubu Filmowego określa regulamin przedsięwzięcia. Należą do nich: poznanie właściwych kryteriów oceny sztuki, swobodne wyrażanie opinii i poglądów, prowadzenie dyskusji oraz kształcenie prawidłowych postaw społecznych.

Dnia 8 października 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego. Uczniowie wyrazili chęć spotkania z pracownikiem kina, który opowie o swojej pracy i wyświetli fragmenty wybranego przez siebie filmu. Naszym gościem była Pani Anna Sobocińska-Wdowiak kinooperator i prowadząca Dyskusyjny Klub Filmowy przy kinie Fregata w Lęborku.

Zgodnie z obowiązującym prawem autorskim obejrzeliśmy dłuższe fragmenty filmu „Whiplash”, które były punktem wyjścia do dyskusji i stanowiły ilustracje treści w celach dydaktycznych. Dramat muzyczny z 2015 roku opowiada o ambicjach i walce z własnymi słabościami na drodze do realizacji celów. Bohaterem opowieści filmowej jest młody i uzdolniony perkusista. Film w reżyserii Damiena Chazelle’a pokazuje też pojedynek charakterów między uczniem a nauczycielem, który niczym tyran prowokuje do przekraczania własnych możliwości, a innym razem podcina skrzydła. To dzieło kina niezależnego stawia wiele pytań i nie pozwala o sobie zapomnieć przez długi czas.

Wkrótce dopracujemy harmonogram spotkań. W najbliższym czasie w celu wzmocnienia swoich kompetencji opiekun SKF-u oraz chętni uczniowie odbędą trzymiesięczny kurs internetowy z zakresu edukacji filmowej. Obejmuje on: wiedzę o filmie, filmowe środki wyrazu oraz warsztat krytyka filmowego lub młodego reżysera. Na styczeń planujemy warsztaty z filmoznawcą - panią Iwoną Bartnicką z DKF-u Megaron przy Kinie 60 krzeseł w Gorzowie Wielkopolskim. Niedługo też w sali numer jeden zawiesimy zamówione pomoce dydaktyczne z zakresu edukacji filmowej.

Opiekun Szkolnego Klubu Filmowego

Renata Brzezińska-Wróblewska

image

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Październikowy "Whiplash" w Szkolnym Klubie Filmowym