Jesteś tutaj: Start Narodziny kina na styczniowym spotkaniu SKF

Narodziny kina na styczniowym spotkaniu SKF

Share

Na styczniowe spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego zaprosiliśmy człowieka, który zajmuje się filmem na wielu płaszczyznach. Doktor Mariusz Hybiak, bo o nim mowa, jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie studiów związał się z Katedrą Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej. W tym czasie był też członkiem Dyskusyjnego Klubu Filmowego i Naukowego Koła Filmoznawców UG, a od kilku lat pracuje przy obsłudze Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Internetowa baza filmu polskiego – FilmPolski.pl opisuje Mariusza Hybiaka jako reżysera, aktora i producenta amatorskich filmów krótkometrażowych, np. „Performance”, „Krzyż”, czy „Miłość do blondynki”, które można obejrzeć na internetowym kanale YouTube.

 

W trakcie spotkania, które odbyło się 30 stycznia w holu ZSP w Sierakowicach, dr Mariusz Hybiak przybliżył podstawowe zagadnienia związane z kinem. Zjawiska z dziejów X muzy ukazywał w kontekście biografii  jej twórców i rozwoju techniki filmowej. W główny tok narracji zgrabnie wplatał informacje o najważniejszych reżyserach, aktorach i scenarzystach. W spotkaniu wzięli udział członkowie Szkolnego Klubu Filmowego, uczniowie I LO oraz zainteresowani uczniowie z klas: III a i III b Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Prelegent dużo czasu poświęcił znaczeniu pierwszej publicznej projekcji filmowej, która miała miejsce 28 grudnia 1895 roku  w paryskiej Grand Café. Wówczas bracia August i Ludwik Lumière zaprezentowali urządzenie zwane kinematografem i wyświetlili dwa krótkie, niespełna jednominutowe filmy: „Wyjście robotników z fabryki” i „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Oba filmy składały się z zaledwie jednego ujęcia, nakręconego statyczną kamerą w pełnym planie. Wydawałoby się, że zarejestrowano tylko fragment dworca kolejowego i bramę fabryki, ale w rzeczywistości spełniono marzenie ludzkości o prawdziwym zapisie ruchu i o świecie ożywionym na ekranie. Oba te obrazy filmowe oglądaliśmy z zapartym tchem.

Opiekun SKF

Renata Brzezińska-Wróblewska

image

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Narodziny kina na styczniowym spotkaniu SKF