Jesteś tutaj: Start Jak ożywić drewniane figurki, czyli spotkanie z reżyserem „Przygód Remusa”

Jak ożywić drewniane figurki, czyli spotkanie z reżyserem „Przygód Remusa”

Share

Na kwietniowe spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego zaprosiliśmy reżysera, a zarazem pracownika Fundacji „Aby Chciało się Chcieć” - Piotra Zatonia oraz scenarzystkę Ewelinę Karczewską. Po prelekcji nasi goście wyświetlili swoją animację poklatkową pt. „Przygody Remusa”.

 

Film został zrealizowany na podstawie wybranych wątków z powieści Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i przygody Remusa. Zwierciadło kaszubskie”. Przed pokazem filmowcy wprowadzili nas w tajniki animacji. Scenarzystka wyjaśniła, jak trudne jest tworzenie scenariusza na podstawie ”grubej” powieści do filmu, który ma trwać 32 minuty. Zaś reżyser naświetlił, jak przebiega animacja poklatkowa drewnianych figurek, które należy obracać o 2 mm, by wprawić je w ruch na taśmie filmowej. Piotr Zatoń zdradził, że „Przygody Remusa” składają się z sekwencji 20  000 następujących po sobie zdjęć. Rzeźbione figurki do filmu stworzyła kaszubska artystka Irena Brzeska.

Tytułowy Remus to bohater skłonny do poświęceń i dobry, natomiast nieustannie na jego drodze staje uosobienie zła – Smętek. Starcie tych dwóch sił staje się dominującym składnikiem akcji. Na wybory życiowe bohatera mają wpływ trzy demony: Strach, Trud  i Niewarto.  W finale utworu Remus zostaje zwyciężony, ale ginie także Smętek,  więc opowieść ma wydźwięk pozytywny

W trakcie rozmów po projekcji filmu ujawnili się zarówno zwolennicy animacji poklatkowej jak i przeciwnicy. Jednak z całą pewnością pokaz nie pozostał nikomu obojętny. Co więcej, okazał się inspirujący, gdyż  padła obietnica ze strony ucznia, że pod koniec kwietnia zaprezentuje film animowany własnego autorstwa. Tak więc czekamy z niecierpliwością na premierę!

 

Opiekun Szkolnego Klubu Filmowego

Renata Brzezińska-Wróblewska

 

imageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Jak ożywić drewniane figurki, czyli spotkanie z reżyserem „Przygód Remusa”