Jesteś tutaj: Start Śladami wielkiego patrioty, czyli wyjazd edukacyjny uczniów klasy II LO

Śladami wielkiego patrioty, czyli wyjazd edukacyjny uczniów klasy II LO

Share

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. W osiemdziesiątą rocznicę sowieckiej agresji uczniowie ZSP w Sierakowicach udali się na patriotyczną wycieczkę do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Celem naszego wyjazdu było upamiętnienie tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Uczniowie drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego wraz z wychowawczynią – panią Martą Młyńską oraz nauczycielką języka polskiego – panią Renatą Brzezińską-Wróblewską wzięli udział w lekcji muzealnej w MHN w Będominie. Józef Rufin Wybicki herbu Rogala urodził się 29 września 1747 roku w Będominie pod Kościerzyną,w rodzinie średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Jest on autorem słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” zwanej też „Mazurkiem Dąbrowskiego”, która od 1926 roku jest oficjalnym hymnem narodowym Polski. Józef Wybickibył jednym z najwybitniejszych przedstawicieli oświecenia. To wybitny humanista, prawnik, poseł, działacz społeczny i polityczny, a przy tympoeta i dramatopisarz

W programie naszego wyjazdu znalazł się również Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Zgromadzono w nim ponad 50 obiektów architektury ludowej z części terenów Kaszub i Kociewia. Miejsce to stanowi doskonały plener zdjęciowy dla uczniów klasy o profilu fotograficzno-dziennikarskim. Ponadto muzeum można zwiedzać samodzielnie, ponieważ w każdej zagrodzie rezyduje opiekun wystawy, który udziela informacji na temat zwiedzanego obiektu.

Edukacyjny wymiar naszego wyjazdu przełożył się na cenne refleksje młodzieży. Uczniowie dostrzegli, jak ważne dla tożsamości narodowej są pamięć o wielkich Polakach oraz poszanowanie dla kultury materialnej naszych przodków. Józef Piłsudski mawiał: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Renata Brzezińska-Wróblewska

imageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270
  • skrzynka epuap  /zspsierakowice/skrzynkaESP/

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Śladami wielkiego patrioty, czyli wyjazd edukacyjny uczniów klasy II LO