Jesteś tutaj: Start Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Szymbarku

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Szymbarku

Share

Dnia 17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści wojsk ZSRR na Polskę, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Już po raz szesnasty w Szymbarku spotkali się Sybiracy, członkowie Rodziny Katyńskiej oraz kombatanci. Na tak ważnych uroczystościach nie zabrakło delegacji uczniów naszej szkoły oraz pocztu sztandarowego pod opieką nauczyciela historii, pana Łukasza Reiter. Jednak zanim rozpoczęły się główne uroczystości, odwiedziliśmy symboliczne miejsca związane z historią Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

 

W Gołubiu uczniowie poznali okoliczności śmierci porucznika Józefa Dambka - partyzanckiego dowódcy zamordowanego przez Gestapo. W lesie w pobliżu Szymbarku przyjaciel naszej szkoły - pan Franciszek Hirsz przybliżył uczniom okoliczności  egzekucji 10 Kaszubów, w tym znanych działaczy  ruchu oporu,  rozstrzelanych podczas okupacji niemieckiej w dniu 24 maja 1944 roku. Wszyscy z wielkim zapałem, mimo dokuczliwego chłodu,  sprzątaliśmy miejsce pamięci narodowej. Po pracy zostaliśmy zaproszeni  do domu Państwa Hirsz, gdzie przy gorącej herbacie mieliśmy okazję nie tylko się rozgrzać, ale przede wszystkim poznać bogatą biografię naszego gospodarza. W marcu 1968 r. pan Franciszek jako student Politechniki Gdańskiej brał udział w demonstracjach i wiecach. W 1980 r. należał do Komisji Wydziałowej NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni Remontowej, a następnie został wybrany do Prezydium Komisji Zakładowej w tymże zakładzie. Podczas stanu wojennego nadal czynnie zajmował się działalnością związkową. Brał udział w zbiórce pieniędzy dla rodzin internowanych i pisał odezwy o uwolnienie skazanych przez sąd. 5 listopada 1982 r. sam został internowany w obozie wojskowym w Chełmnie nad Wisłą. Warto podkreślić fakt odznaczenia Pana Franciszka Hirsza Krzyżem Wolności i Solidarności. Obecnie jest aktywnym działaczem Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW "Gryf Pomorski", którego misją jest upamiętnianie miejsc walki i męczeństwa kaszubskich patriotów w czasie II wojny światowej.

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku otworzył Apel Poległych, po którym Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej odegrała „Mazurka Dąbrowskiego” i „Marsz Sybiraków”. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił ks. abp Jan Paweł Lenga.

Łukasz Reiter

nauczyciel historii

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270
  • skrzynka epuap  /zspsierakowice/skrzynkaESP/

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Szymbarku