Jesteś tutaj: Start U źródeł wiary i państwa polskiego

U źródeł wiary i państwa polskiego

Share

Z inicjatywy księdza Andrzeja Patrzykąta grupa maturzystów wyruszyła wczesnym rankiem 8 października 2020 r. na pielgrzymkę dojrzałości.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy wnętrze i podziemia Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać architekturę i historię jednego z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę (od 968 r.), położoną na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Tam wszystko się zaczęło… Wielkie wrażenie zrobiło na wszystkich pradawne baptysterium - miejsce chrztu w pierwszych chwilach narodzin państwa. Obowiązkowym punktem wizyty w Poznaniu był spacer po przepięknym rynku.

Po zakwaterowaniu we Wrocławiu i posiłku w jednej ze znanych pizzerii wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek. Punktem noclegowym i wypadowym grupy były przepiękne gotyckie wnętrza Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety na Ostrowie Tumskim – najstarszej, zabytkowej części Wrocławia.

Nowy dzień rozpoczęliśmy w kaplicy zakonnej na wspólnej Mszy Świętej.  Drugi dzień był pełen atrakcji. Zwiedzaliśmy ZOO we Wrocławiu oraz tereny i wspaniałe ogrody z muzycznymi fontannami na placu przy Hali Stulecia. Wielkie wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta na Uniwersytecie oraz Politechnice Wrocławskiej. Naszym przewodnikiem był pracownik naukowy Politechniki.  Nowoczesne Hydropolis - muzeum wody podziwialiśmy z zapartym tchem. Po zwiedzaniu Rynku pomaszerowaliśmy do nowoczesnej części miasta. Celem naszej podróży była wieża Sky Tower - najwyższy budynek w Polsce w kategoriach: wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Widok z tego modernistycznego „monstrum” zapierał dech w piersiach.

Ostatniego dnia po porannej Mszy Świętej udaliśmy się w kierunku Częstochowy. Wizyta w klasztorze była wielkim wydarzeniem duchowym i przebiegała w atmosferze zadumy  i modlitwy. Cały pobyt przebiegał we wzorowym reżimie sanitarnym. Dziękujemy księdzu Andrzejowi za inicjatywę pielgrzymki do źródeł wiary i państwowości naszej umiłowanej ojczyzny. Wycieczka była możliwa także dzięki hojności finansowej właścicieli firmy BAT oraz Banku Spółdzielczego w Sierakowicach. Dziękujemy serdecznie!

Opiekun wycieczki

Łukasz Reiter

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start U źródeł wiary i państwa polskiego
";html>